Järvsö skidorten med bykänsla

Skidorten Järvsö

Järvsö

Skibum50plus gör ett nedslag i den mytomspunna Hälsingebyn Järvsö, formad av bondesamhället mer än av industri och tidigt in i besöksnäringen. På den vintersäsongen  är järvsöbacken den centrala samlingspunkten på sidan om bl a Harsa längdspårsanläggning, och Järvzoo.

Järvsöbacken en utav landets första skidbackar med inspiration från Östersunds och Sveriges första slalombacke, öppnade redan 1937.

Nu 2019, ny 6-stolslift, 2 liftnära hotell med ski in, ski out och hela 20 nedfarter.

Bergshotellet

Medlemmar ur skibum50plus sammanstrålade mellan den 14:e och 15:e December med boende på bl a Bergshotellet där en afton förgylldes av ett utsökt Italienskt julbord i absolut toppklass. Naturligtvis en massa skidåkning och trevlig samvaro med bl a grillning och go-kaffe.

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Skapa en webbplats eller blogg på WordPress.com

Upp ↑

%d bloggare gillar detta: